Žena, která musela být tichá a neviditelná.

Noční můry jsou nepříjemní a obávaní návštěvníci  našeho spánku. Vždy znamenají závažný problém v našem energetickém systému.

Shone circle of the moon in darkness on a background of the star sky and clouds

Marie vyhledala mou pomoc. Na první pohled sympatická, příjemná a přátelská žena, okolo 40 let. Přesto jsem z ní cítila jakousi plachost a úzkostlivost. Jako by se stále něčeho obávala a očekávala útok. Bylo to znát i na jejím hlase, jakmile promluvila. „Svět je nebezpečný a nevypočitatelný,“ znělo jeho neverbální poselství pro mě.

EFT sezení jsme začaly odstresováním a naladěním se na EFT tým – společnou práci. Marii se líbilo ťukání na energetické body, její šestý smysl pracoval a reagoval velmi hezky. Tvář se jí uvolnila, mělké dýchání se prohloubilo a Marie mi začala vyprávět o svém dlouhotrvajícím problému, který jí způsoboval spoustu trápení a pocitů osobního selhání. Kdykoliv se nacházela ve skupině lidí a chtěla se ke společnému tématu nějak vyjádřit, nebyla toho prostě schopná, přestože by velmi chtěla. V okamžiku, kdy chtěla nebo měla něco říct, ztuhla a zmocnil se jí příšerný strach a stres. Srdce jí začalo divoce bušit, hlasivky se jí stáhly, nemohla popadnout dech, ruce se jí začaly třást a zvlhly.

„Je mi v tom okamžiku, jako bych měla zemřít,“ vyjádřila se smutně Marie. „Jako bych v tom okamžiku byla malé dítě mezi dospělými a bála se cokoliv vyslovit.“

Klasická psychologie tento a podobné jevy nazývá sociální fobie.

My se na tento problém podíváme z energetického hlediska a zjistíme, že vše, co se v Mariině životě odehrálo a odehrává, dává plně smysl. Marie měla pádný důvod mít právě takové reakce, jaké vždycky v podobné situaci vykazovala.

Marie souhlasila s obecným vyvolávajícím tvrzením „mluvení před lidmi“ jako další EFT kolo. Proces ťukání vyvolal v jejím těle velmi nepříjemné pocity a bylo potřeba zlepšit energetický tok – další odstresování.  Marie si vybrala pro „naťukání energetické výživy“ „svobodu“ a poté „křídla pro můj projev“. Po těchto dvou EFT kolech se velmi uvolnila, opět začala dýchat hlouběji a vypadala poněkud překvapeně. Její tělo začalo hovořit svým vlastním způsobem a další kolo náš EFT tým ťukal na: „Pálí mě levé ucho.“  Palčivý pocit byl pro Marii skutečně velmi výrazný a po tomto EFT kole přešel na bodavou bolest v levém uchu. Pokračovaly jsme v ťukání na tento problém. Cítila jsem, že se blížíme k srdci problému a byla jsem velmi zvědavá, na jaký příběh ze svého života se Marie rozpomene.

Marie se začala ladit na svůj mladší – dětský aspekt. „Někdo křičel, když jsem byla dítě,“ řekla mi.

Vysvětlila jsem jí rozdíl mezi „Já“, které je neustále pouze v přítomnosti a vše ostatní na časové ose směrem doleva jsou minulé aspekty její ho Já. Od této chvíle jsme o jejích dřívějších zkušenostech z dětství hovořily jako o zkušenostech jejího mladšího aspektu. Tento postoj má své hluboké opodstatnění a význam.

Nyní jsme společně ťukaly a já se zeptala: „Kolik let bylo tvému aspektu? Více než sedm let nebo méně než sedm let?“

„Ach, určitě méně než sedm.“

„Více než pět let nebo méně než pět let?“

„Míň než pět. Můj aspekt byl velmi malý.“

Nyní jsem se nechala vést svou intuicí: „Měl tvůj aspekt tři roky nebo dva roky?“

„Ach ano, přesně dva roky, cítím to, strašně mě mrazí!“

Potom jsme společně zjistily, že to bylo v noci. Mariin mladší aspekt ležel v dětské postýlce a něco jej vyděsilo. Ovšem při dotazování na rodiče, staršího bratra a sestru se u Marie nedostavila žádná reakce.

Opět jsem se nechala vést svou intuicí a zeptala se: „Byl tento zážitek fyzický nebo nefyzický?“

„Nefyzický!“ následovala mohutná reakce z jejího šestého smyslu a mého taky.

„Měla jsem noční můru!“ vykřikla Marie. Vrátily jsme se k jejím u mladšímu aspektu a ťukaly na tuto novou informaci. Marie měla silné pocity, mrazilo ji, třásla se a vzpomínala si stále víc a víc.

„Můj mladší aspekt spal ve své postýlce a přišlo k němu něco strašlivého a vyděsilo ho. Probudil se a plakal a křičel hrůzou.“ Ťukaly jsme na tato zjištění.

Mariin mladší aspekt nyní potřeboval podporu a „energetickou výživu“ v této pro něj velmi stresující situaci. Naťukaly jsme pro něj růžovou barvu a mateřskou lásku.

Marie řekla: „To monstrum se sápe po krku mému mladšímu aspektu. Nevidím té příšeře do obličeje, má ji zakrytou šátkem.“

Nyní si Marie uvědomila: „Ach ne! To je Polednice! Polednice si přišla v noci pro můj malý aspekt!“ U Marie se dostavila velmi silná reakce a začala plakat. „Přišla ho zardousit! Můj aspekt se probudil, byl strašně vyděšený a plakal.“

Mariin mladší aspekt potřeboval pomoc, aby opět usnul v klidu a s pocitem bezpečí. Naučil se, jak si udělat „růžové kouzlo! – velkou růžovou kouli okolo své postýlky, aby Polednice nemohla dovnitř. Poté jsme jej nechaly v klidu spát.

Marie se rozpomínala dál a vyprávěla mi: „Když jsem byla malé dítě, byla jsem strašně upovídaná. Dospělé kolem mě to uvádělo v šílenství a začali mě strašit Polednicí. Přijde si pro mě, jestli nebudu okamžitě zticha. Polednice mě v mém dětství vždycky velmi fascinovala a když jsem se později naučila číst, četla jsem si tuhle baladu stále dokola. Také jsem  „odjakživa“ trpěla strachem, že mě někdo zaškrtí.“

Po této noční můře Mariin mladší aspekt na nevědomé úrovni učinil závěr, že je smrtelně nebezpečné ustavičně o něčem nahlas hovořit a upozorňovat tak na sebe ostatní. Co kdyby Polednice přišla zase! Její mladší dětský aspekt jednou v prostoru a čase učinil tuto děsivou zkušenost a našel si toto řešení, aby přežil. Není divu, že Marie vyrostla v ženu, která musela být tichá a „neviditelná“.

Na konci EFT sezení jsme pracovaly společně na zlepšení energetického toku a dohodly se, na co si Marie bude sama doma ťukat, než se znovu setkáme.

Marie cítila obrovskou úlevu a stále se nepřestávala divit, jak je možné, že si dokázala tak přesně vzpomenout na noční můru, kterou měla jednou v noci, když jí byly pouhé dva roky!

 

Martina Konečná

Komentáře

 1. JanaP napsal:

  Stimto clankem jsem si vzppmnela,ze jako mala jsem mela take osklivy sen. Nevim kolik mi bylo let, ale vim jiste, ze jsem tenkrat jeste spavala v detske postilce s ohradkou, ktera zustavala uz ztazena. Zdalo se mi, ze jsem v dzungli a na stromech jsou namotani hadi. V tu chvili jsem procitla a uvedomila si, ze spim ve sve posteli, ale sen pokracoval dal. Zdalo se mi, ze ti hadi slezaji ze stromu a spolu s pavouky a stiry, kteri byli okolo, lezou podemne, primo mezi me a madraci. Probudila jsem se a prelezla si k rodicum do postele, ktera byla hned vedle. Mama me ujistovala, ze tu zadni hadi nejsou, ale ani se nepodivala. Kdyz jsem zase zavrela oci, videla jsem jak prelezaji z me postilky opet pod ma zada. Tento sen si pamatuju hodne zive, jako by se stal nedavno, ale je to uz skoro pred 25lety. Fakt je ten, ze kazde rano si pamatuju co se mi v noci zdalo. Prevazne jsou to akcni sny a tak dlouhe, ze mi ani blizci nechvou verit, ze jsem si to nevymyslela.

  • Martina Konečná napsal:

   Buďte ráda, že si sny pamatujete. Vždycky v sobě obsahují informaci, kde je potřeba uvolnit stres a zapracovat. Hodně ráda si na sny ťukám, protože při ťukání na sny u mě dochází k hodně velkým a pocítitelným posunům energie v těle a dostavují se mi nová uvědomění na dané téma – pochopím, co mi sen chtěl sdělit, jaké konkrétní poselství pro mě obsahoval a také proběhne řešení. Naše symbolika ve snu je také specifická a individuální, stejně jako my sami. Proto mi nedávají smysl obecné snáře, ale skutečně dobrat se podstaty, o čem pro mě ten konkrétní sen byl.
   Věřím, že si sen živě pamatujete. Musel to být velmi silný emocionální zážitek. Se sny se v EFT běžně pracuje, protože z energetického hlediska jsou reálné – mohou zranit a traumatizovat, přestože se na fyzické úrovni reality nestalo vůbec nic.

 2. adela napsal:

  ja som napriklad musela prestat pocuvat spravy, pretoze ked som v spravach pocula napriklad o strelbe, tak bolo vysoko pravdepodobne, ze sa mi nieco podobne bude snivat. Takze uz asi pol roka nepocuvam spravy, a sem tam sa mi sice zasniva nejaka drama, ale uz to nie je tak casto.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.