Tkáňové soli

„Obnova buňky a tím i celého těla je výsledkem vyrovnání deficitu anorganických solí.“

Dr. Wilhelm H. Schüssler

Co jsou tkáňové soli?

Název tkáňové soli nebo také buněčné soli je odvozen od konceptu 12 základních minerálních solí, které se přirozeně nacházejí v tkáních a buňkách živých organismů. Jedná se tedy o základní minerální látky, které se nacházejí v živých organismech. Jejich rovnováha a správný pohyb v tkáních a buňkách jsou nevyhnutelné pro udržení zdraví. Jestliže tyto minerály v těle chybí nebo je jich příliš málo, dochází k narušení funkce orgánů. Nejde ale jen o to doplnit deficit určité soli, ale také podpořit schopnost buněk a těla příslušné minerály lépe přijímat a zpracovávat. Buněčné soli tak přirozeným způsobem navracejí tělu rovnováhu a podporují je ve zdraví.

Odkud se vzaly?

Už v 19. století je definoval lékař a homeopat Dr. W. H. Schüssler na základě své praxe, podložené hlubokými znalostmi a zkušenostmi. V zemích jako je Rakousko a Německo mají tedy tkáňové soli dlouhou tradici, jsou tam mnohem více známy a také se používají v mnohem větší míře než u nás.

Proč v těle vzniká jejich deficit?

Platíme vysokou daň za život ve sterilní, uspěchané a stresu-plné civilizaci. Málo pobýváme v přírodě, málo se hýbeme a naše strava neobsahuje dostatečné množství živin. Díky lákadlům denaturovaných potravin si pěstujeme nezdravé stravovací návyky. Když k tomu připočítáme každodenní stres, který už není možné odbourat přirozeným způsobem, zvykli jsme si na něj, neřešíme ho a dokonce už jej často ani nevnímáme, není divu, že se civilizační choroby staly postrachem lidstva. Tímto stylem života se tělo stane kvalitativně podvyživeným, překyseleným a nemocným. Tkáňové soli napomáhají tělu s návratem do rovnováhy, podpoří a posílí jeho samoléčebné, čistící a regenerační schopnosti.

Jsou tkáňové soli něco jako homeopatika?

NEJSOU!!! Neplatí u nich zákon podobnosti ale deficitu. Homeopatika se aplikují na základě „podobného s podobným“, zatímco tkáňové soli na základě aktuálního deficitu, který se zjišťuje také s pomocí tvářové diagnostiky – náš obličej zrcadlí jejich deficit.

Homeopatika oslovují výhradně informační úroveň, zatímco užíváním tkáňových solí dodáváme tělu, jak informaci, tak i látku v podobě minerální soli. Tato látka je tělu přirozená a vlastní a je součástí jeho buněk a tkání. Když dojde k deficitu některé ze solí, nemohou v těle probíhat potřebné biochemické procesy plnou měrou a tělo se opotřebovává. Navenek se to projevuje stárnutím, zhoršováním kvality kůže a uvnitř se nám tělo zanáší toxiny, překyseluje, což má samozřejmě další závažné důsledky.

Jaká je vstřebatelnost buněčných solí?

Díky vhodnému ředění (D6) se pastilky rozpouštějí a vstřebávají už v dutině ústní a putují přímo do buněk a mezibuněčných prostor – podle toho, kde má konkrétní tkáňová sůl v živém organismu své přirozené pole působnosti. Obrovskou výhodou tkáňových solí je, že se jedná o látky tělu vlastní, a proto je tělo plně vstřebá. Jedinou podmínkou je čistota dutiny ústní – užíváme je nejdříve 10 minut po jídle nebo 10 minut po něm.

Jaké je složení tkáňových solí?

Biominerály, se kterými pracuji, a které doporučuji, se vyrábějí na Slovensku. Jejich nosičem je rostlinný polyol isomalt. Má sladkou chuť, ale nemá žádný vliv na glykemický index. Proto Biominerály mohou užívat také diabetici. (Na rozdíl od tkáňových solí, vyráběných v Německu nebo Rakousku, kde bývá nosičem laktóza, která navyšuje glykemický index, a je třeba s ní počítat.) Isomalt přinese do těla potřebné minerální látky, sám projde tělem, nikde se neusazuje a ve střevech působí jako prebiotikum. Tkáňovými solemi se nelze předávkovat.

Můžu tyto soli kombinovat s potravinovými doplňky, které již užívám?

Ano, a je to dokonce velmi vhodné. Minerály, obsažené v potravinových doplňcích, se častokrát nedostatečnou měrou vstřebávají a užívání příslušné buněčné soli zvýší jejich vstřebatelnost a využitelnost organismem. V některých případech je deficit minerálu v těle tak velký, že se dokonce i doporučuje zkombinovat užívání buněčné soli s kvalitním potravinovým doplňkem.

Upozornění: Užívejte jen vysoce kvalitní potravinové doplňky s vysokou mírou vstřebatelnosti, pocházející z čistých přírodních zdrojů. Ty méně kvalitní doplňky výživy v lepším případě projdou tělem a sice z nich nemáte žádný užitek, ale ani vám neublíží. Ty horší nejenže nepomohou, ale obsahují navíc látky, které vaše tělo nedokáže vyloučit, a ty se pak usazují v jeho oslabených částech jako zbytečná toxická zátěž navíc!

Tkáňové soli podporují vstřebávání minerálních látek samozřejmě také z potravy. Lze je tedy užívat dlouhodobě – záleží na závažnosti a trvání deficitu.

Jsou tkáňové soli vhodné pro všechny?

Ano, protože se jedná o minerální látky tělu vlastní. Mohou je bez obav užívat těhotné ženy, kojící maminky i malé děti. Právě v obdobích vývoje dětského organismu, situacích, náročných na výživu a energii, zátěžových stresových situacích, obdobích náročných sportovních výkonů nebo obdobích rekonvalescence, po nemoci a také ve stáří, je jejich užívání obzvlášť podpůrné a přínosné. Možno je kombinovat s jakýmikoliv léky, potravinovými dopňky, bylinkami apod. Užívání tkáňových solí také podporuje vstřebávání a využitelnost příslušných minerálů ze stravy.

Jsou tkáňové soli vhodné pro zvířátka?

Ano jsou, pokud jejich nosičem není xylitol. Xylitol je např. pro psy jedovatý a může vážně poškodit jejich zdraví i s rizikem úmrtí. Proto se vždy zajímejte o složení, a to jakéhokoliv produktu! Biominerály, se kterými pracuji, a které doporučuji, xylitol neobsahují.

S jakými problémy mohou tkáňové soli pomoci?

Mohou pomoci, jak s akutními, tak i chronickými problémy, které souvisejí s narušenou minerální rovnováhou – jejich deficitem v těle.

Například:

Narušená imunita (nachlazení, horečka, záněty, ekzémy, alergie)

Dýchací systém (kašel – akutní i chronický, zahlenění, záněty)

Pohybová a opěrná soustava (bolesti pohybového aparátu, problémy s klouby, hybností, seklá záda apod.)

Trávící soustava (nadýmání, křeče, koliky, nechutenství, nadměrná chuť na sladké, nerovnováha, reflux, nadýmání)

Játra a žlučopudná soustava (detoxikace, podpora správného fungování, návrat do rovnováhy)

Močová a pohlavní soustava (záněty, prostata, menopauza, inkontinence)

Srdečně cévní soustava (arytmie, křečové žíly, metličkové žilky)

Nervový systém (nespavost, problémy s pamětí a koncentrací, podrážděnost, emoční nestabilita apod.)

Práceschopnost (migrény, křeče, vyčerpání, únava, závratě, tinitus, syndrom vyhoření, nespavost)

Kůže – vlasy – nehty (defekty pokožky, akné, výrůstky, mozoly, lámající se nehty, vypadávání vlasů, křehkost, lámavost apod.)

Speciální nároky na energii a na výživu – období těhotenství, kojící maminky, dětství – správný vývoj, sportovci, senioři, období rekonvalescence, náročné a stresující životní situace, anémie

Dutina ústní (zuby, dásně, krvácení, silný pach z úst)

Je možné se buněčnými solemi předávkovat?

Ne, předávkování Biominerály není možné.

Pokud potřebujete poradit ohledně vhodné soli, můžete se na mě obrátit.