Zatočte se stresem, udělejte si v sobě pořádek

Jsme-li stále ve stresu, má to destruktivní vliv v našem životě úplně na vše. Stres je za vším, co se nám nedaří. Přesto není úplně jasné, co stres ve své podstatě je, a jak na něj.

Na začátku účinného vypořádání se s čímkoliv je vždy porozumění. V případě stresu to začíná zcela novým úhlem pohledu na věc. Pojďme se pro tento účel přesunout z hlavy do těla a pak ještě dál, až na úroveň emocí.

Jak byste definovali emoce? Můžete si na ně sáhnout? Jsou pocítitelné? Bolí? A kde?

Emoce se dokáží zmocnit našeho těla, i naší mysli, dokáží neskutečně bolet a jsme si jich ztraceně dobře vědomi. Nejsou fyzické a uchopitelné, zato pocítitelné ano.

„Emoce jsou nefyzické pocity v těle, které nemají fyzický původ.“

Dr. Silvia Hartmann

Rozpomeňte se teď na chvilku, jak se to v těle cítí, když máte na někoho příšerný vztek, když se bojíte, máte trému, zmocní se vás úzkost nebo dokonce panika. Vaše tělo ví a má přesně uloženo ve svých vzpomínkách.

Co tedy produkuje emoce, které pak v těle pociťujeme velmi fyzicky? Producentem emocí je naše stejně neviditelné, nehmatatelné, a právě díky emocím velmi dobře pocítitelné, energetické tělo. Právě tady lze provádět velmi účinné intervence, co se stresu týká. Tady se stres rodí z nedostatku energie.

Emoce jsou náš velmi užitečný kompas, který nás informuje o kondici energetického těla. Jestliže energetické tělo začne být vyčerpané, trpět nedostatkem energie, začne se nás také zmocňovat stres. Nevěnujeme-li mu pozornost, stres narůstá a působí značné škody ve všech našich systémech a může samozřejmě vést až ke smrti. Bez energie nelze žít!

Ověřte si teď sami na sobě, jak emoční kompas funguje:

Vzpomeňte si na nějakou hodně nepříjemnou záležitost ve svém životě. Buďte svou pozorností stále plně v těle a odpovězte si na následující otázku:

„Kde cítíš stres ve svém těle? Ukaž mi svýma rukama!“

Ruce přesně vědí, kam jít. Jen je potřeba vypnout hlavu a do tohoto procesu ji nezapojovat.  Hlava v tomto případě houby ví, má k dispozici spoustu škatulek a naučených přejatých věcí. Tady míříme k prvním vědomým zkušenostem s energetickým tělem, tady nemá co dělat přemýšlení. Učíme se čistému cítění – vnímání sebe sama, svého těla.

Jestliže jste si právě objevili zdroj nepříjemných pocitů v těle u své konkrétní vzpomínky, zastavte se tady svou pozorností a jen do této vzpomínky uvolněně dýchejte. Stále jste pozorností v těle a vedete dech do konkrétní vzpomínky – do konkrétního místa ve svém těle, kde tato vzpomínka o sobě dává vědět. Jste-li pozorní a chvíli vytrváte v provádění tohoto cvičení, pocítíte po určité době celkovou úlevu a uvolnění.

Kam směřuje pozornost a dech, tam teče energie, která nakonec uvolní energetickou blokádu a nastává úleva.

Věnování pozornosti a směřování dechu je jedním ze základních principů moderní energetické práce s emocemi a tělem. Patří sem Energy EFT, Moderní Stress Management, ale i další metody, které dokáží cíleně pohnout se zadrženými, zastavenými emocemi na časové ose našeho života a uvolnit tak stres.

Jde o práci s energetickým tělem, uvolňování jeho blokád a tím eliminaci emočního stresu.  Uvedené cvičení bylo jen malou ukázkou, jak je možno začít. Může být pro vás velmi užitečné tehdy, jestliže je uchopíte, a učiníte je svou osobní zkušeností.

Emoce jsou smysluplné, logické a užitečné. Upozorňují nás na naše problémy, i na ty již dávno zapomenuté. A směřují nás opakovaně k nápravě. Dokud nás to nenakopne! Žádný problém se totiž nevyřeší tím, že ho „zasklíme“ a tím pádem neexistuje. Bude se nám vracet v blbých pocitech a způsobovat „selhání“ v situacích, na kterých nám obzvlášť záleží.

Porozumíte-li svým emocím a naučíte se s nimi správně zacházet, přinese vám to do života jen samé bonusy. Zvládání emočního stresu je naprostým základem pro spokojený život a zvládání výzev v něm.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.