Sebeúcta, sebedůvěra, sebeláska a spol.

Výše zmíněné kvality bývají vděčným tématem terapeutických a koučovacích sezení. Dalo by se říci evergreeny.

Joyful girl

Přesto se lidé opakovaně dostávají do situací, kdy jsou nuceni si přiznat, že jejich sebeúcta je opět na bodu mrazu nebo dokonce i v mínusu.

Opravdu má smysl na sebeúctě pracovat a budovat si ji nebo hraje významnou roli ještě něco jiného? Něco, co ji v klíčovém okamžiku zbourá jako domeček z karet a my máme pocit, že jsem zase tam, kde jsme byli?!

 

Pojďme se na toto téma podívat z pohledu moderní energetické práce metodou EFT. Moje osobní zkušenost a zkušenost stovek dalších EFT praktiků ukazuje, že faktorem číslo jedna ovlivňujícím sebeúctu je stres.

 • Kde je vaše sebeúcta, když se vám stále něco nedaří, když ztrácíte kontrolu nad situací – fyzicky, mentálně i emocionálně a vršíte jednu chybu za druhou? Zmizela. A stejně tak i sebeláska, sebevědomí a sebedůvěra.
 • Jaká je vaše sebeúcta, jestliže zrovna prožíváte úžasné období a daří se vám po všech stránkách? Za této situace je naprosto přirozené se milovat, vážit si sebe sama a je to dokonce tak přirozené, že o tom ani nepřemýšlíte, neřešíte to. Prostě žijete svůj život a tyto kvality jsou vám zcela vlastní.

Z výše uvedeného vyplývá, že chcete-li se mít rádi a vážit si sami sebe, je velmi žádoucí monitorovat každý den svou hladinu stresu. Jakmile ve vás začne narůstat stres, OKAMŽITĚ NĚCO DĚLEJTE! Hrabat se ven z louže nebo z bažiny, je dost podstatný rozdíl.

Energy-EFT-SUE-Scale-print-horizontal_CZ

© Silvia Hartmann, http://energyeft.com

 

V Energy EFT používáme na monitorování stresu stupnici SJP – subjektivních jednotek prožitku. Čím více doleva, tím je hladina stresu silnější a člověk je více bez-mocný. Čím více doprava, tím méně stresu a o to více energie a pozitivních emocí. Po překonání nemastného a neslaného území nula (-2, 0 až +2) to už s vámi začíná vypadat dobře a jdete emočně-energeticky nahoru. Raději o sobě vůbec nepřemýšlejte, nejste-li minimálně na +5!!! Myšlenky, které vaše mysl produkuje v nízkých energetických stavech, nevyjadřují pravdu o vás. Jsou zkreslené stresem a emocionální bolestí.

 

Jak poznáme stres? Možná banální otázka:)

Především: Z každého normálního a láskyplného člověka se díky stresu postupně stává podivín a morous, začne se chovat nesnášenlivě a někdy dokonce i bláznivě! Bez výjimky.

„Jsem absolutně neschopný!“ „Nemá to smysl!“ „Nic si nezasloužím!“ „Nejsem dobrá matka!“ „Nikdo mě nemá rád!“ (Ani váš pes?!) „Každý na mě totálně se.e!“ (Opravdu? Je něco takového vůbec reálně možné?)

Výše uvedené věty jsou tzv. stres mluva. Stres mluva se dostavuje v různých obměnách a podobách vždycky, když hladina stresu začne narůstat. Ťukejte si na stres mluvu a můžete ťukat do nekonečna.

Co se děje dál, když jsme ve stresu?

Člověk mělce dýchá, častokrát nemůže popadnout dech, zhoršuje se jeho sociální chování a komunikační dovednosti. Prožívá silné negativní emoce, jeho nálady jsou extrémní, je nesoustředěný, není soudný, v jeho mysli panuje chaos a zmatek. Nedokáže jasně myslet a rozhoduje se pod vlivem emocí a projekcí, které jeho mysl za tohoto stavu ďábelsky vytváří. Svět se pro něj stává nepřátelským místem.

 

Jak z toho ven?

 • Učte se rozpoznat, kdy jdete do stresu. Klidně se zeptejte i svých nejbližších, oni vám jistě ochotně prozradí své postřehy.
 • Možná znáte, co na vás platí a co vám dělá dobře, abyste se mohli ze stresu vymotat ven. Pokud ne, tak si své metody a způsoby pro odstresování a následné energetizování (čím více energie, tím silnější pozitivní emoce) určitě najděte. Mně osobně nejvíce vyhovuje ťukání – EFT, především ráno a před spaním. A když je toho fakt moc, tak určitě tanec na nějakou super hudbu! Energii je prostě potřeba uvést do proudu, rozpohybovat ji za každou cenu! Být ve stresu je nepříjemné a taky přece nechcete, aby vás vaše okolí mělo za asociála.

Tip pro ženy: Buďte ve střehu před začátkem menstruace. To je období, kdy my ženy máme nejméně energie a jsme silně emocionální, poněvadž na nás doléhají naše naléhavá a potlačená témata. V tomto období už je nejde dál potlačovat, vrstva mezi vědomou a podvědomou myslí bývá hodně tenká a propustná… Potřebujeme prostě klid a čas na sebe. Počítejte s tím.  Je to strukturální záležitost lidské bytosti  v ženském těle.

 

Obecně:

Sledujte si, co vám dává sílu, co vám dělá dobře, co vás inspiruje a naplňuje štěstím, radostí a lásky-plností. Aktivně si tyto energie vtahujte do svého života. Poznejte své energetické vitamíny:)  S nimi budete stresu dokonce i předcházet, a pokud se dostaví, zdoláte jej mnohem snadněji.

Znát se a vědět, co mi dělá dobře, je základní lék na potírání stresu. Co ale většina lidí dělá? Omílají stokrát omleté problémy, opakovaně trpí, místo aby se se svou pozorností zaměřili na to, jakou energetickou výživu potřebují.

Kdysi velmi dávno bylo řečeno: “Buďte jako děti.“ Doslova to znamená být v pohybu, být živoucí, energetizovaní a radostní. Strnulost vede ke stresu, stagnaci a ke smrti, pohyb do života.

Jsme-li v pohybu a proudu, jak fyzicky, tak i duševně a duchovně, jsme v souladu se svou nejhlubší podstatou. Krásná metafora, vyjadřující tento stav, je spirála proudící vzhůru. Výsledkem takového života je přirozená sebeúcta, sebeláska a sebevědomí.

S nimi jdou ruku v ruce radost, chuť pouštět se do nových věcí, touha hrát si a experimentovat. Vše podstatné v životě je jednoduché, složitost je jenom zdání a iluze.

 

Martina Konečná

 

 

Komentáře

 1. Marcela R napsal:

  Martinko,děkuju za tvá slova, jsi úžasná…M

  • Martina Konečná napsal:

   Marcelko děkuju, že čteš, že jsi:) Všichni jsme úžasní. Jen systém, ve kterém žijeme, se všemožně snaží, abychom to nevěděli. Ale my se nedáme a cesty k vnitřní síle a ke štěstí najdeme! Na toto téma se mi velmi líbí metafora spisovatele Anatolije Někrasova „tráva prorůstající asfaltem“. A že už v dnešní době prorůstá hezky silně! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.