Proč odsouváme a nekonáme?!

Příčina neúspěchů a stojatých vod v životě spočívá v tom, že člověku vyhovuje bezpečí a jistota starých zvyků.

New life concept - green seedling growing out of soil Doteky nového a neznámého už tolik příjemné nejsou – přesně nevíme, co můžeme očekávat, jak to dopadne! Najednou jsme plni obav a řešení důležitých věcí přesuneme na další den. A tento scénář pokračuje den za dnem a život se žádným způsobem nemění.

Kvůli neopodstatněným obavám a pochybnostem neděláme v životě věci, které bychom dělat měli, ale děláme věci, které známe a jsou pro nás bezpečné. O dobrodružství si nakonec dovolujeme už jenom snít. Je přece tak snadné a příjemné stavět si vzdušné zámky a s potěšením se jimi nechat unášet. Má to jeden háček: Nepřináší to žádné výsledky.

Se vzdušnými zámky mám opravdu bohaté zkušenosti. Léta jsem se v nich jako správná vodnářka vznášela a čekala, že se stane zázrak. Ten se samozřejmě nekonal. Nakonec se mi podařilo prokouknout lsti, které jsem si sama na sebe upředla a ve kterých jsem se cítila tááák bezpečně a dobře. Když jsem si snížila hladinu stresu a  rozpustila své bloky a odpory, zcela přirozeně se ve mně objevil nový úhel pohledu na můj život a chuť ke skutečné změně. Moje přání, sny a touhy konečně dostaly písemnou podobu – staly se z nich konkrétní cíle. Rozhodla jsem se chopit se kormidla svého života.

Ovšem v této etapě jsem narazila na další úskalí na cestě. Objevila se spousta výmluv, proč něco nejde a není možné to realizovat – není čas, nejsou na to peníze, nejde to apod. Však to znáte.

A tak odsouvání důležitých věcí pokračovalo. Nakonec jsem si uvědomila, že výmluvy stejně jako vzdušné zámky nikam nevedou a nic mi v životě nezmění. Je třeba postupovat krok za krokem a především konat. Jinak se stane to, že vás vaše výmluvy hodí zpět do vzdušných zámků a na cestě se zastavíte.

 Jsem energistka, zabývám se stresem a emocemi, proto vám nyní nabídnu úhel pohledu na konání a nekonání z emočního/energetického hlediska:

 • Mít konkrétní cíl a konat je skvělá kombinace, která zcela přirozeně přináší výsledky a dodává nám energii pro další aktivity.
 • Mít konkrétní cíl a nekonat je z energetického hlediska katastrofická situace, neboť produkuje stres v podobě zklamání, frustrace a rozčarování a hází nás tam, kde jsme byli nebo dokonce ještě hlouběji ke dnu.

Konáme-li bez pochybností a s nadšením pro svůj cíl, jsme v proudu svého života a u kormidla. Proud nás nese, my si to užíváme a jenom tu a tam korigujeme směr. Když se ohlédneme, vidíme výsledky, cítíme se skvěle a náš energetický systém optimálně funguje. Jsme nabití energií, plni inspirace, věci do sebe zapadají a dějí se jako by samy od sebe. Nabýváme přesvědčení, že cíle jsou dosažitelné a osvojujeme si dovednost, jak to udělat. Každý další cíl se nám už bude zdolávat mnohem snadněji.

 Pokud nekonáme a jenom nad cílem přemýšlíme v hlavě a čekáme na zázrak, začne se nám v energetickém systému hromadit přebytečný potenciál investované emocionální a mentální energie pro cíl a energetický systém se zablokovává. Roste napětí, nespokojenost, snižuje se naše sebeúcta. Pociťujeme to obvykle jako zklamání a frustraci z toho, že se nic neděje. A protože se ani nic dít nemůže, nepříjemné pocity se v nás hromadí dál a nakupují se na ty již stávající: „Proč právě já?“ „Nikdy to nevyjde.“ „Jiným jo, mně ne.“ „Na to nemám.“ „Nikdo mi nepomůže. Nepatřím do tohoto světa. “

Znáte takové začarované kruhy? V Energy EFT se tomu říká stresmluva a je očividné, že nás nepovede tam, kam chceme. Pouze zapříčiní, že se budete cítit stále hůř, zaseknete se  a nakonec nabudete přesvědčení, že štěstí je tu pro všechny ostatní, jen ne pro vás. Každá pochybnost nás blokuje a zpomaluje. Častokrát kvůli ní neuděláme ani ten první krok, abychom se dostali někam dál.

Energy EFT si umí s přebytečnými potenciály poradit a uvést blokovanou energii zpět do proudu a tím vás v dosažení určitého cíle podpořit.

Přistihnete-li se, že pochybujete a odsouváte, je potřeba s tím něco okamžitě udělat! Jinak hrozí nebezpečí, že zůstanete trčet v hlavě celý život.

Žádné vzdušné zámky neobstojí před ochutnáním skutečných výsledků, které přináší jedině konání.

Vím, jak je někdy obtížné udělat ten první krok a začít něco aktivně dělat pro svůj cíl.

Co kdyby to šlo snadno, lehce a s nadšením? Přestaňte odsouvat a vneste pohyb do proudu svého života! 

Ve správném emočním/energetickém stavu nebudete odsouvání vůbec řešit.

 

Chcete se dozvědět na toto téma více, případně se naučit, jak rozpouštět stres a s ním související prokrastinaci? Podívejte se na EFT koučink – od stresu k úspěchu.

 

Martina Konečná

 

Komentáře

 1. Jeanette napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za Váš článek.
  Jsem váha, odkládání je (bohužel) mé druhé jméno.
  Důvodem není to, že bych měla cíl a neuměla si za ním jít.
  V současné situaci jsem zmatená, uvízla jsem kdesi na mělčině, nevím, co je můj úkol…. Drtí mě to.
  Jsem mladá, život před sebou, ale už teď mám pocit, že to katastrofálně nezvládám. Nic nejsem schopna dotáhnout do konce. Jsem parádně zablokovaná vůči studiu. Ale co s tím? Je mi jasné, že odkládáním se to nespraví. Potřebovala bych pomoc, zatím jsem si nedokázala pomoci sama, tak to zkouším zvenčí. Třeba mě někdo „nakopne“ správným směrem. Ta bezcílnost a nekonečná bezbřehost mi vážně neprospívá.
  Přeji štěstí všem – neboť odhodlaným, těm štěstí přeje 🙂
  Čtenářka Jeanette

  • Martina Konečná napsal:

   Milá Jeanette,
   z energie, která je za Tvými slovy (tykejme si:)) vnímám enormní množství stresu: Zmatená… Drtí mě to….. Také tam zaznívá program mysli „Nejsem dost dobrá“: Katastrofálně nezvládám… Nejsem schopná…
   To vše je jenom o blokádách na úrovni energetického těla. Tyto blokády se projevují jako bolestivé emoce a způsobují zmatek a chaos v mysli, že pak člověk ani neví, čí je. Pocházejí většinou z dětství, kdy jsme si utvářeli názor na sebe, na své schopnosti, na svou identitu..
   Chceš-li vyzkoušet mou cestu, stáhni si ebook zdarma z úvodní stránky. Je v něm návod, jak každý den pracovat se stresem. Projasnění mysli začíná u transformace emocí. Můžeš si také se mnou domluvit EFT sezení.
   Nebo zkus jinou cestu. Ty sama odhodlání stále máš, jinak bys nenapsala. Tak hlavu vzhůru, hrej si, experimentuj, zkoušej, co na Tebe platí, co funguje právě Tobě. Odlehči celý ten problém s dosahováním cílů, udělej si z něho příležitost k růstu a sebepoznávání. A odměň se za každý malý krůček, který se Ti podaří a zlepší Ti život:) Malý krůček dodá energii a chuť k větším krůčkům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.