Jak přežít ztrátu

Dlouho jsem váhala, zda se mám pustit do tohoto tématu. Nakonec jsem se rozhodla, že ano. Protože ztráty jsou velmi závažná věc. Silný zdroj emocionálního stresu. A pokud se s nimi neumíme vyrovnat, významně ohrožují naše zdraví.

 

Single woman alone swinging on the beach and looking the other seat missing a boyfriend

 

Bolesti ze ztráty je třeba věnovat pozornost

Ztráty nás děsí. Častokrát přicházejí nečekaně a vždycky bolí. Zastihnou nás nepřipravené, a proto mohou způsobit velké škody.

Nikdo nám nedal návod, jak se se ztrátou vyrovnat. Mylně se domníváme, že bolest je potřeba skrýt. Okoukali jsme to od svého okolí. Častokrát si ani sami sobě nepřiznáme, jak hluboce se nás ztráta dotýká. Nedovolíme-li si ztrátu oželet – projít si údolím smutku a truchlení, zadržovaná a potlačovaná bolest v nás působí jako pomalu se uvolňující jed, který vrhá stíny na naši duši, a oslabuje naše zdraví.

Dnes už je všeobecně známo, že silný emocionální stres předznamenává zdravotní problémy. Spouštěčem obávaných civilizačních onemocnění, jako je například rakovina, bývá častokrát právě nezpracovaná a potlačená emocionální bolest ze ztráty.

Díky technikám moderní energetické práce jako je např. EFT – techniky emoční svobody, lze obdobím smutku a vyrovnávání se se ztrátou projít mnohem bezpečněji, rychleji a nakonec s láskou v srdci uzavřít minulost a v plné síle pokračovat ve svém dalším životě.

Za tu dobu, co s EFT pracuji, jsem prožila už hezkou řádku okamžiků, kdy jsem opravdu hluboce ocenila, že vím, jak efektivně a bezpečně uvolňovat stres a rozpouštět emocionální bolest.

K nejzávažnějším z těchto situací patří úmrtí mého táty – letos, tři dny před mými narozeninami. Přestože jeho odchod nebyl úplně nečekaný, bolelo to. Moc to bolelo. Přátelé a známí mi telefonovali, přáli mi k narozeninám a já chystala pohřeb. Jedna „duchovní“ kamarádka mi začala dlouze vysvětlovat, že je přece běžné, když lidé umírají a odcházejí na druhý břeh. Že ve skutečnosti se přece neumírá! Práskla jsem jí s telefonem. Ano, běžné to je, pokud se nejedná o blízkého člověka. O někoho, kdo vás po celý život podporoval a miloval. Tehdy je to velmi osobní věc a vyrovnání se s touto skutečností si žádá delší čas.

Od okolí potřebujeme v onu těžkou chvíli jenom jedno: „Chápu.“ „Vím, jak ti je.“ „Jsem s tebou.“ Nic víc. Snahy o logická a intelektuální vysvětlení jenom zatěžují, už tak roztěkanou mysl truchlícího a zarývají se do jeho bolesti. Lépe je neříkat vůbec nic a být opravdově přítomen ve svém srdci s člověkem, který ztrátu prožívá. Emočně inteligentní lidé to tak přirozeně dělají.

 

Ztráty patří k životu

Ztráty se netýkají pouze úmrtí. Zahrnují rovněž situace jako je rozvod a rozpad rodiny, a také okamžik, kdy děti dospějí, opustí rodné hnízdo a vydají se svou vlastní cestou. Především ženy, které investovaly veškerou svou energii do dětí, a zapomněly rozvíjet hloubku svého vztahu s partnerem, bývají takovou situací  velmi silně zasaženy a najednou pociťují obrovskou prázdnotu. Prožívají si syndrom prázdného hnízda.

Dorůstající děti zase velmi trpí ztrátou kamarádů, když se rodina přestěhuje někam jinam. Ztráta se prostě týká kohokoliv nebo čehokoliv, k čemu máte hluboký a intenzivní vztah, a najednou to z vašeho života zmizí.

Čelíte-li emocionální bolesti, nikdy si nehrajte na hrdiny tím, že se k ní otočíte zády, a budete ji ignorovat. Ošklivě se to nevyplácí. Je to obvyklé a zaužívané řešení, ale není moudré.

 

Vyrovnávání se se ztrátou

Vyrovnávání se se ztrátou je proces, který probíhá v několika specifických stádiích. Tato stádia provázejí rozmanité emoce. Jedna z nejdůležitějších věcí je odhodlání a upřímná otevřenost vůči své bolesti. Nehodnotit rozumem, co probíhá. Nechat to probíhat. Jít se svou energií a důvěřovat procesu. Ani bolest věčně netrvá a má svůj jasně vymezený čas na časové ose našeho života.

Podívejme se teď na to, jak konkrétně lze tento proces urychlit – vyrovnat se se ztrátou maximálně bezpečně, a co nejrychleji.

 

Normální je vše, co v danou chvíli volá po vyjádření

Plakat je normální. Stejně jako plakat a mezi slzami se s úlevou smát při vzpomínce na něco krásného ze společně prožitých chvil. Rychlé střídání nálad je naprosto přirozená věc! Nejste nenormální. Nejste slaboši! Jenom uvolňujete přemíru emocionálního stresu, vytvořeného bolestnou událostí. Děláte to teď, v okamžiku vytrysknuvší bolesti, a tím osvobozujete svou budoucnost. Proč si ji zatěžovat a spoutávat něčím, co se domáhá vaší pozornosti právě teď?

 

Využijte Energy EFT a pomozte své bolesti odejít.

1. V ebooku „7 věcí, které byste měli vědět o svých emocích“, který si můžete na úvodní stránce stáhnout zdarma, najdete postup pro základní odstresování s Energy EFT. Naučte se ho a ťukáním si na energetické body na těle uvolňujte stres. Pak si naťukejte něco, co vás osobně v daný moment posílí, abyste se cítili lépe. Může to být z volné energie obklopujícího světa naprosto cokoliv: láska, světlo, bezpečí, růžová, sluneční energie, anděl, Matka Tereza apod. Klidně 2, 3 EFT kola, abyste se OPRAVDU cítili lépe – harmonizovaní, stabilizovaní a vnitřně posílení.

Pokud se vám zatím nedaří tohoto stavu docílit, nepouštějte se dál! Setrvávejte zatím u základního odstresování a zlepšování energetického toku tím, že si naťukáte to, co milujete. Váš energetický systém zřejmě potřebuje delší čas, aby se stabilizoval.

2. Dokážete-li se již odstresovat a zlepšit své pocity tím, že navýšíte tok energie ve svém energetickém těle, vezměte si fotografii člověka, kterého jste ztratili. Stejně tak to může být samozřejmě kdokoliv nebo cokoliv, co je nenávratně pryč, a vás to bolí.

Dívejte se na fotografii. Věnujte jí svou plnou pozornost. Položte si ruce do pozice léčení srdce a chvíli zhluboka dýchejte. Nalaďte se na to, co cítíte, a kde přesně v těle to cítíte. Potom si ťukejte na jednotlivé energetické body tak, jak jste se to naučili při odstresovávání se. Nemluvte! Žádná slova. Jenom plná pozornost na fotografii před sebou a ťukání. Nechte odejít vše, co probíhá. Je to jenom energie, nic víc. Vše opět zakončete setrváním v pozici léčení srdce. Zhluboka dýchejte. Následně si opět proveďte 2 – 3 kola na zlepšení pocitů a harmonizaci energetického těla. Najděte něco, co vám stojí za to milovat, a ťukejte si na to. Jděte s pozitivními pocity – navyšujícím se tokem energie maximálně nahoru.

 

Vyzkoušejte si Emotrance!

Emotrance neboli Emocionální transformace je další z metod moderní energetické práce, kterou vyvinula Dr. Silvia Hartmann.

Nalaďte se na to, co cítíte, a zeptejte se sami sebe: „Kde ve svém těle cítíš tuto bolest ze ztráty? Ukaž mi svýma rukama!“ Nepřemýšlejte rozumem nad tím, kam mají ruce jít. Prostě je tam jít nechte. Ony to přesně vědí, když je svou myslí nebudete omezovat.

Nalaďte se na místo, kde máte své ruce. Zřejmě tam cítíte i nějakou formu bolesti. Začněte si tuto oblast jemně a zlehka masírovat a říkejte si: „Je to jenom energie. Zjemni a plyň.“ Tím uvádíte stagnující energii opět do proudu. Zeptejte se: „To by mě zajímalo, kam chce tato energie odejít?“ Většinou to ucítíte a poznáte. Jděte se svou energií a pomozte jí v pohybu. Hýbejte se a zhluboka dýchejte. Ať se energie může plně rozproudit, projít skrze váš energetický systém a opustit jej. Teprve tehdy se osvobodíte od bolesti.

Jestliže zatím necítíte a nedokážete rozpoznat, kudy chce energie odejít, nezoufejte. Nebyli jste dosud zvyklí vnímat své energetické tělo a komunikovat s ním prostřednictvím pocitů v těle. Tento šestý smysl se rozvíjí a zesiluje se teprve praktikováním a věnováním pozornosti správným způsobem. Šestý smysl je naše přirozená schopnost vnímání, je to strukturální záležitost naší jedinečnosti a není možné, abyste ho v sobě nakonec neobjevili!

Energisté jsme ze své podstaty všichni. Rozdíl spočívá jenom v tom, že někdo již tyto schopnosti plně využívá pro řešení svých problémů a přijímání rozhodnutí, a někdo jej teprve objevuje, je na začátku cesty. Zatím si alespoň vyhodnoťte, jak jste se cítili před prováděním tohoto cvičení a jaké je to teď. Co se změnilo? Co nového jste objevili? Co se děje v těle teď?

 

Důležité!

Buďte velmi pozorní vůči svým pocitům. Pokud se cítíte na téma bolest ze ztráty okamžitě mizerně a vůbec se vám nechce si výše uvedená cvičení vyzkoušet, nenuťte se do nich! Vyhledejte si raději pro sebe odbornou pomoc – zkušeného EFT praktika, který vám celým procesem pomůže projít. Především náhlé a nečekané ztráty v sobě vždycky zahrnují šok, který je zdrojem těch nejintenzivnějších emocí, provázejících ztrátu, a jeho ošetření patří do rukou zkušeného profesionála!

Někdy brání ve zpracování bolesti ze ztráty nevyřčené a nedořešené záležitosti – osobní konflikty s osobou, která odešla. Nebylo řečeno vše, co řečeno být mělo. Toto je provázeno silnými pocity viny, zlostí a neschopností nalézt klid. Vše zůstává jaksi neukončené, visí ve vzduchoprázdnu. V tom případě je profesionální pomoc rovněž na místě.

Jako laikové si můžete stabilizovat a harmonizovat svůj energetický systém uvolňováním obecného stresu a naťukáváním si něčeho pozitivního (viz Energy EFT cvičení uvedené výše, část 1). Do svého specifického prožitku ovšem sami nevstupujte, pokud se na to necítíte!

 

Jak poznáte, že jste údolím smutku zdárně prošli?

Pokud ztrátu vyřešenou nemáte, čiší z vás smutek. I když jste jej možná potlačili na podvědomou úroveň, lidé ho z vás cítí. Chybí vám schopnost uvolnit se a radovat se ze života. Žijete ze dne na den, jste mdlí a ochromení, bez energie a bez chuti do života. Jakákoliv vzpomínka na milovanou bytost způsobí, že se vám derou slzy do očí, sevře se vám srdce, fyzicky vás bolí a nejste schopni vypravit ze sebe ani slovo.

Pokud ztrátu již zpracovanou máte, cítíte při vzpomínce na blízkou bytost jenom lásku a vděčnost za vše, co jste spolu prožili. Jste plně smířeni s tím, co je. Nebolí vás vzít do ruky fotografii a ponořit se do vzpomínek. Můžete bez problému s kýmkoliv na toto téma hovořit.

 

Každá bolest v sobě ukrývá i dar

Je něco, co nám většinou kvůli potýkání se s bolestí ze ztráty a jejím potlačování úplně uniká. Po skutečném zpracování takové události si najednou uvědomíte, jak hluboce jste schopni milovat. Jak triviální a nedůležité byly všechny konflikty a nedorozumění, které se odehrávaly na povrchu dění ve fyzické realitě.

Na hlubší rovině najednou mnohem intenzivněji vnímáte hodnotu života a hodnotu společně prožitých chvil, které vám byly dopřány s osobou, která vás opustila.

Pokud si tím, co vám život naservíruje, dovolíte projít naplno, z jakékoliv bolesti nakonec vystupujete moudřejší, láskyplnější a mnohem tolerantnější vůči životu.

Problémy zůstávají problémy jenom tehdy, pokud je neřešíme. V tom případě začnou působit jako jed a otravují naši mysl, tělo i ducha.

Jsme-li v proudu a pohybu, vždy se posouváme vpřed a rosteme. Stagnujeme-li, postupem času kornatíme a vysycháme. Není energie, není život.

 

Můj příběh a sdílení zkušeností se tady končí a vaše cesta se začíná. Je na vás, co od této chvíle budete dělat se svou bolestí ze ztrát, kterým jste museli čelit, nebo jednou budete. Ztráty prostě k životu patří. Naučme se to akceptovat a vyjít z toho, co nejlépe – moudřejší, hlubší a laskavější, než kdy dřív.

 

Pomohla vám uvedená cvičení? Napište mi a podělte se se mnou o svou zkušenost. Pro každého, kdo to udělá, mám připravený malý dárek.

Pokud na tuto cestu uvítáte průvodce a pomocníka, kontaktujte mě. Provedu vás všemi úskalími tohoto procesu a maximálně podpořím.

Rozhodně ale něco udělejte, pokud se vás toto téma citelně dotýká. Život, který máte před sebou, za to stojí!

 

 

Komentáře

  1. Martina Roe napsal:

    Moc hezky napsane. Ja vim, ze vetsina problemu v me rodine je diky nerozresenemu smutku, ktery jak pises prechazi pres generaci na generaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.