Hry smyslů

 

Jak vypadá okolní svět? Jak zní, jak voní a jak chutná? Jaký je na dotek? A jaký z něj mám celkový pocit?

 

hills-960126_640

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prostřednictvím svých smyslů poznáváme vnější svět. Získáváme informace a data specifickým způsobem, který je každému ze šesti našich smyslů vlastní.

Ano, šesti. Intuice se také počítá! Informuje nás o jevech z energetické úrovně v dokonalé souhře se zbývajícími pěti smysly.

Ve svém vnitřním světě si z těchto proudů dat a informací vytváříme mapu o vnějším světě. Čím ostřejší a bystřejší naše smysly jsou, o to přesnější a hodnotnější naše vnitřní mapa je. Více informací znamená více možností…

Kdykoliv se spoléháme na svou kreativitu, tvoříme nové projekty, inovujeme, vždy využíváme tuto svou vnitřní  mapu smyslového poznání.

Naše kreativní schopnosti se zvyšují právě díky bohatému a živoucímu smyslovému vnímání.

Stres, konzumní a povrchní způsob života, vnucovaný médii, vedou bohužel k otupování našich smyslů. My je ale potřebujeme mít co nejvíce ostré a jasné.

Své smysly můžeme rozvíjet řízenou pozorností na každý jednotlivý z nich, učinit si z toho zábavnou hru a příjemný způsob meditace.

Zastavit svou mysl je takřka nemožné, ale zaměstnávat ji správným způsobem je mnohem snazší a příjemnější. A nese to sebou pořádnou porci hravosti!

 

 

Vyzkoušejte si několik cvičení, zaměřených na rozvoj smyslů, inspirujte se a vytvořte si svá vlastní!

 

Během provádění cvičení mějte zavřené oči a popisujte své vjemy NAHLAS. Vyvolává to mnohem silnější neurologickou odezvu a vede k rychlejšímu rozvoji smyslového vnímání.

 

Vyber si vizuální vjem:

Může to být milovaná bytost, krajina, zvířecí mazlíček, auto, obraz – naprosto cokoliv. Něco, co je ti „na první pohled“ milé a příjemné.

Nyní si zavři oči, nalaď se na svůj oblíbený objekt a začni NAHLAS popisovat, jak vypadá.

Co je ti na první pohled nejvíce nápadné a pro tebe nejvíce zajímavé?

Začni tím nejzajímavějším a postupně jdi do stále větších detailů a podrobností. Rozlišuj jemné odstíny, nuance a přechody.

Čím zajímavější objekt si pro sebe vybereš, o to lépe a příjemněji se ti bude cvičení provádět. Vyzkoušej si toto cvičení s rozmanitými objekty.

 

Vyber si sluchový vjem:

Jaký zvuk je pro tebe velmi příjemný a relaxující? Mohou to být kapky deště, dopadající na okenní sklo, šumění mořských vln, oheň vesele praskající v krbu nebo tvá oblíbená hudba. Zavři si oči, vybav si jeden konkrétní zvuk a vnitřně se do něj zaposlouchej – věnuj mu svou plnou pozornost…

Nyní si můžeš podle své aktuální potřeby tento zvuk v sobě zesilovat nebo zeslabovat… Poté se se svou pozorností přesuň na další svůj oblíbený zvuk. A pokračuj si s tímto cvičením tak dlouho, dokud tě bude bavit, těšit a zajímat.

 

Vyber si dotek:

Jaké to je, když tě vítr hladí po tváři a čechrá ti vlasy?

Nebo když tě profukuje skrz naskrz?.

Jak se to cítí, když ti sluneční paprsky prohřívají celé tělo?

Jaké to je, když hladíš svého zvířecího miláčka po jeho hedvábné srsti?

Co cítíš na těle, když se sprchuješ ledovou vodou?

A co se děje, když si přiblížíš ruce k plápolajícímu ohni?

Vždy soustředěnost na jednu věc. Prožívej si tento pocit jako by byl fyzický a reálný v maximální možné míře.

 

Vyber si vůni:

Jaká je tvá oblíbená vůně? Jak přesně voní? Co se ti na ní tak líbí?

Jak voní majoránka?

Co cítíš, když se řekne levandule?

Jak přesně voní česnek?

Experimentování se ani zde meze nekladou:)

 

Vyber si chuť:

Začneme klasikou: Máš krásně žlutý citrón. Rozkroj jej a ochutnej ho. Jaký je?

Jak chutná med?

Jak sůl?

A co chilli paprička?

Výrazné chutě se pro procvičování a tříbení chuti hodí nejlépe.

 

Věnuj pozornost svému šestému smyslu –  intuici: Nevidíš, zato cítíš a „záhadným způsobem“ víš…  

Pro rozvoj intuice je potřeba naučit se velmi pozorně vnímat jemné signály, které k nám vysílá naše tělo. Intuitivní signály patří k těm nejjemnějším, které můžeme postřehnout. Pokud je přítomen v těle stres, je využívání šestého smyslu znemožněno a výchozí informace bývají zkreslené.

K intuici se ještě vrátím příští týden v samostatném článku. Zaslouží si mnohem více pozornosti, než se jí obecně dostává.

 

Co používáme, to se rozvíjí a získává na kvalitě. Čemu nevěnujeme pozornost, to zůstává k naší škodě ležet ladem.

 

Čím rozvinutější naše smysly jsou, o to plněji jsme schopni prožívat a vnímat výjimečnost každého okamžiku, který se děje právě teď.

Všednost neexistuje, když se umíme dívat, naslouchat, dotýkat se, cítit vůně, ochutnávat a vnímat, co k vnímání v danou chvíli jest.

 

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.