Dokážete prožívat lásku bez okovů minulosti? (1)

Byli vaši rodiče, prarodiče a další, co vám předcházeli v rodu, ve svých vztazích šťastní a naplnění? Je pro vás vzrušující a inspirující představa mít stejné vztahy a prožívat lásku stejným způsobem jako oni?

 

holding-hands-1149411_1280

 

Předpokládám, že kladných odpovědí na tyto otázky by zaznělo minimum, protože vztahy, nejenom ty partnerské, jsou v současné době v krizi všude, kam se podíváš.

Ve svém původním genetickém naprogramování následujeme plně své předky. Dokončujeme to, co oni před staletími, možná dokonce i tisíciletími, započali. Jsme vlnou, valící se ke stejným břehům. Nejsme to my, kdo určil její směr, ale jsme to právě my a nikdo jiný, kdo může svou vlnu osudu stočit k novým, dosud neznámým horizontům.

Nástroje pro změnu směru máme. Jen o nich možná nevíme nebo je neumíme používat. Nebo jsme se nechali ukolébat tím, že to, co máme, zase až tak špatné není, a je to lepší, než nemít nic. Usnuli jsme a přestali si od života přát víc a chtít víc, než co velí tradice, a co má naprostá většina lidí v našem okolí.

Pokud se ztotožníme se vzorci chování, které nám byly vtisknuty, dostaneme ve svém životě tytéž výsledky se stejným emocionálním utrpením a stejným mentálním balastem jako to měli ti, co tu byli před námi.

Proč pořád stále dokola přehrávat tu stejnou tragikomickou hru? Není to tak trochu nuda? Pojďme to začít měnit hned teď!

 

5 kroků, které vedou k velkým změnám

 

Krok č. 1: Pozorujte

 

Začněte pozorovat svůj partnerský vztah. Trénujte se v čistém pozorování, bez jakéhokoliv náznaku kritiky a interpretace. Je to tak trochu umění, protože naše kulturní predispozice nám velí vše kolem sebe ustavičně hodnotit a posuzovat, ale postupem času a pravidelným tréninkem přijdete na to, že to zvládnutelné je. Skutečně čisté pozorování brzdí vaše prudké emocionální reakce a umožní vám začít si všímat věcí, vůči kterým jste byli dříve slepí. A dříve či později si začnete klást otázky, zda to opravdu takhle mít chcete, a zda náhodou není čas, začít se učit fungovat JINAK.

 

 

Krok č. 2: Buďte ve spojení s tím, co se odehrává teď

 

Ne včera, ani ne zítra. Teď. Kdykoliv se přistihnete, že vaše mysl bloudí, vraťte ji do přítomnosti. Co se děje okolo vás právě teď? Co přitáhlo vaši pozornost? Co je tady krásného a obdivuhodného? Na koho se můžete usmát? Komu pomoci? S kým se seznámit? Přesně to je spojení se životem v reálném čase.

Zkvalitňování a prohlubování si dovednosti pobývat v přítomnosti vám pomůže ještě více se zlepšovat v čistém pozorování vašich vztahů.

Pokud chcete co nejrychleji zažít, jaké to je, jak se to cítí, nacházet se v přítomnosti a dokázat se sem kdykoliv co nejrychleji vrátit, vyzkoušejte si metodu zpřítomnění. Učí ji můj kolega z Toastmasters klubu Honza Řehák. Doporučuji vám se na něj obrátit.

Jedno moudré rčení říká, že bůh se s námi snaží komunikovat 24 hodin denně. Věnujme už konečně svou pozornost jeho poselstvím a kochejme se životem, co se děje právě teď! Nic podstatného nám tak neunikne.

 

 

Krok č. 3: Chopte se svého doposud málo využívaného daru – intuice

 

Ano, chci fungovat ve svém partnerském vztahu jinak, ale jak konkrétně je to právě v mém případě jinak? Kde najdu vzor, když nechci opakovat chyby svých předků? Ani v minulosti, ani nikde ve vnějším světě! Příliš často a ke své vlastní škodě se spoléháme na „osvědčené“ vzory ve svém okolí. Vzdejte se vzorování ostatních, protože do vaší vlastní skvělé budoucnosti určitě nevede.

Odpovědi na fungování novým způsobem ve vašem partnerském vztahu vám může poskytnout jedině vaše vlastní intuice. Začněte jí věnovat pozornost a hravým způsobem si ji rozvíjet na situacích, jejichž výsledek pro vás není zase až tak podstatný. Tím se naučíte jí důvěřovat, následovat ji a objevíte její kouzlo.

Právě díky intuici najdete to, co hledáte. Ne venku, ale vevnitř. V hloubkách své vnitřní moudrosti a jedinečného nastavení vaší bytosti. Nová řešení, která přesně sedí na vaši aktuální situaci, nelze hledat ve starých příbězích, ale právě na územích nového, dosud vědomou myslí nedotčeného…

 

Pokud chcete intuici porozumět mnohem více do hloubky a naučit se ji rozvíjet, přijďte na můj workshop „Intuice hravě a prakticky“. Osvojíte si techniky a vyzkoušíte si cvičení, která vám pomohou váš šestý smysl rychle rozvinout a naučit se ho používat nejenom v partnerských vztazích, ale v životě vůbec.

 

Příště vám prozradím další kroky, které pomáhají ještě více se oprostit od všeho, co nás zbytečně zdržuje v začarovaných kruzích. Začarovaný kruh je potřeba otevřít a udělat z něj zenový.

Zenové kruhy se skládají a napojují jeden na druhý. Díky tomu se z původně začarovaného kruhu stala spirála růstu. Teď už ji jenom pořádně roztočit, vytrvat a důvěřovat životu!

Teprve tehdy se  děje skutečná transformace a je jen otázkou času, kdy vám vnější svět začne v partnerském vztahu zrcadlit úplně jiné a mnohem více potěšující skutečnosti.

 

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.